aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-EB

W dniu 18 listopada 2021 roku uczniowie klasy VII a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce - członkowie Szkolnego Koła PTSM uczestniczyli w ciekawej wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej do Jeleniej Góry-Cieplic/ Młodzi lubawczanie aktywnie uczestniczą w tegorocznym ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego?, który  organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Lubawscy siódmoklasiści po przyjeździe busem do Cieplic rozpoczęli zwiedzanie uzdrowiska od spaceru po Parku Zdrojowym. Pierwsze zmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim przylegającym do pałacu Schaffgotschów pochodzą z 1748 r. W 1838 r park został gruntownie przebudowany wg nowych założeń w stylu angielskim. Następnie zwiedzili pięknie odrestaurowany barokowy kościół pw. Św. Jana Chrzciciela wzmiankowany już w 1318 r. Kościół, posiada barokowe wyposażenie wnętrza z lat 1714?1793, którego jednym z najcenniejszych zabytków jest obraz Najświętszej Marii Panny pędzla Michała Willmanna z 1687 r. W wewnętrznej części przykościelnego muru znajdują się płyty nagrobne rodziny Schaffgotschów z lat 1579-1624 przeniesione w 1849 roku z kościoła w Radomierzu

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Przyrodnicze w budynku poklasztornym. dawnej siedziby prepozytury w Cieplicach opactwa cystersów w Krzeszowie (od końca XVI w. do 1810 roku), Muzeum Przyrodnicze, utworzone w 1954 r., w swoich zbiorach posiada m.in.: 30.000 okazów owadów, 4000 muszli, 2000 okazów skał, minerałów i skamieniałości, 1000 dermoplastycznych modeli ptaków, 200 rogów i poroży, 200 ptasich jaj, 70 dermoplastycznych preparatów ssaków, 50 przekrojów drzew, 40 okazów skórek, 20 dermoplastycznych okazów płazów, gadów, ryb i mokrych bezkręgowców, 10 zabytkowych modeli dermoplastycznych. Muzeum Przyrodnicze prezentowane są również liczne zbiory historyczne (m.in. pocztówki, zdjęcia, odznaki, monety) oraz zbiory pomocnicze: gipsowe odlewy grzybów (250 sztuk), ule figuralne (20 sztuk), a także inne  przedmioty.

Wszystkim bardzo podobała się  kolekcja eksponatów przyrodniczych  z całego świata. Po zwiedzeniu muzeum udając się do Term Cieplickich, zatrzymali  się na chwilę przy pałacu Schaffgotschów położonym w centrum uzdrowiska pomiędzy Placem Piastowskim a Parkiem Zdrojowym. Monumentalną rezydencję (fasada posiada długość 81 metrów) wzniósł, w latach 1784-1809, książę Johann Nepomucen Schaffgotsch w miejscu renesansowego dworu i domu gościnnego. Od roku 1975 w pałacowym budynku znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej.

Termy Cieplickie to, unikalny w skali Karkonoszy i całego regionu, kompleks basenów, którego wyjątkowość polega na wykorzystaniu wód termalnych o niespotykanym, w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze. W Termach  młodzież spędziła 2 godziny, korzystając z różnych wodnych atrakcji typu: zjeżdżalnia cebula, ?dzika rzeka?, zjeżdżalnia rurowa czy  dwie wanny jacuzzi.

W drodze powrotnej do Lubawki zajechali jeszcze do McDonaldsa w Jeleniej Górze. Wycieczka wszystkim uczestnikom bardzo się podobała.

Opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej i relaksacyjnej sprawowały: Ewa Bienias -  wychowawczyni klasy oraz Karolina Nowicka ? nauczyciel.

REKLAMA