Drukuj

fot. PTSM-SCz

W dniu 25 września 2021 roku na swoją pierwszą pieszą wycieczkę wybrali się członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze. Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na szlakach turystycznych włączyli się do ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra? organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego wykorzystując sprzyjającą aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu pogodę, wyruszyli na sobotni spacer do Krzeszowa. Po dojściu na ul. Lubawską rozpoczęli wędrówkę ścieżką rowerową i po około godzinnym żwawym spacerze dotarli do Krzeszowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, który tworzą: kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich oraz kościół św. Józefa.

Po odpoczynku czerwono-żółtymi znakami turystycznymi skierowali się do oddalonego o 2 km Betlejem, nad potokiem Cedron, z Kaplicą Groty Narodzenia Pańskiego na krzeszowskiej kalwarii oraz drewnianym letnim Pawilonem Opatów na Wodzie wybudowanym w latach 1674-1680 na palach, na środku stawu. Od 2008 roku Pawilon na Wodzie jest obiektem Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

Z Betlejem skierowali się w kierunku Długosza. Po dojściu do przydrożnej kapliczki z 1843 r. stojącej na wzniesieniu między Betlejem a Przedwojowem, skręcili w lewo kontynuując swój turystyczny spacer ?z buta w kierunku Buta?. Wędrując żółtym szlakiem zboczem Długosza (590-612m. n.p.m.) wyszli na polanę z licznymi stanowiskami dziewięćsiłów bezłodygowych, które są rośliną chronioną. Swój jesienny spacer zakończyli w pobliżu szkoły umawiając się na kolejną sobotnią wędrówkę.

Opiekę nad młodymi kamiennogórskimi piechurami sprawowała oraz poprowadziła ich szlakami turystycznymi powiatu kamiennogórskiego Sylwia Czerwińska założycielka i opiekunka Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego działającego i propagującego aktywny sobotni wypoczynek na świeżym powietrzu od 2013 roku.