aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 15 czerwca 2019 roku na ostatnią w tym roku szkolnym sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego „Kompasik” przy SP nr 1 w Kamiennej Górze, którzy wzięli udział w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Na miejsce spotkania uczestników jubileuszowej wycieczki dotarli najwytrwalsi młodzi członkowie „Kompasika”. Ze względów pogodowych planowana wyprawa w Starościńskie Skały została zamieniona na turystyczny spacer niebieskim szlakiem przez Góry Kamienne.

Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Boguszowa - Gorc Zachód z rogala z drogowskazami niebieskiego szlaku E-3 odczytali, że do Czarnego Boru mogą dojść po godzinnej wędrówce. Ruszyli więc żwawo leśną dróżką aby dotrzeć na niepozorną górę Boracza (600m. n.p.m.) o czy poinformował ich znak wysokości z prostokątnym znakiem turystycznym. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia w najwyższym punkcie sobotniej wycieczki kontynuowali spacer w kierunku Czarnego Boru położonego w dolinie Leska międzynarodowym niebieskim szlakiem turystycznym E – 3. Po dojściu do Czarnego Boru postanowili wejść do „Dino”, gdzie zaopatrzyli się w „lody dla ochłody”. Spacerując po miejscowości podeszli do tablicy informacyjnej „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, a ze stojącego obok rogala z drogowskazami turystycznymi wynikało, że do Kamiennej Góry pozostało im 2 h 40 min turystycznej wędrówki. Będąc w Czarnym Borze podeszli jeszcze pod bramę wjazdową do Zakładu Lecznictwa Odwykowego, gdzie zobaczyli okazałą LIPĘ DROBNOLISTNĄ – POMNIK PRZYRODY ustanowiony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego w 2008 r. mający w pierśnicy na wysokości 1,30 m 680 cm w obwodzie oraz 30 m wysokości. Następnie niebieskim szlakiem powędrowali w kierunku Chojniaka (588m. n.p.m.) biegnącym początkowo asfaltową drogą, a dalej przez las. Podczas leśnej wędrówki ze smutkiem obserwowali skutki prowadzonej w nim intensywnej wycinki Po wyjściu z lasu na polną łąkę ich wzrok przykuły barwne niebieskie kwiaty łubinu trwałego – gatunku rośliny z rodziny bobowatych rosnącej dziko dość pospolicie w Polsce, miejscami jest to roślina inwazyjna. Kamiennogórscy miłośnicy wypoczynku na łonie natury zrobili sobie „małą sesję fotograficzną”. Gdy niebieski szlak doprowadził ich do drogi jezdnej, którą przebiegał szlak turystyczny po chwili odpoczynku przy szlabanie zapisali się do „klubu przyjaciół asfalciku” i spacerując poboczem drogi jezdnej za niebieskimi znakami turystycznymi żwawo weszli na teren powiatu kamiennogórskiego, a następnie do Kamiennej Góry, gdzie naprzeciwko kościoła pw. Serca Pana Jezusa zakończyli wspólny spacer niebieskim szlakiem przez Góry Kamienne.

Ostatnia w roku szkolnym 2018/2019 sobotnia wycieczka członków SKKT „Kompasik” była jubileuszową XL sobotnią wyprawą górskimi szlakami turystycznymi Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego, który rozpoczął swoją działalność 6 października 2012 r. Jego pomysłodawczynią i założycielką była Ewa Skotarczak, a od 28 września 2013 r. opiekunką koła jest Emilia Nieczyperowicz. W dotychczasowych wycieczkach wzięło udział 120 młodych miłośników pieszej turystyki, z którymi górskimi szlakami wędrowało sześcioro opiekunów. Pojawiło się na nich 767 osobouczestników, a średnia uczestnictwa podczas jednego sobotniego górskiego spaceru to ponad 19 osób.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 15 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 3 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekunami młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury byli: Emilia Nieczyperowicz – opiekunka SKKT „Kompasik” oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA