aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 11 października 2018 roku uczniowie dwóch klas II b oraz II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. Była to dwudziesta trzecia z tegorocznych wycieczek edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Karpacza skierowali się leśnymi ścieżkami, obok górskiego potoku Łomniczka do Karkonoskiego Parku Narodowego utworzonego w 1959 r., gdzie w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze mieści się Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy wycieczki edukacyjnej spotkali się z Aleksandrą Trytek - edukatorem CI KPN. Po krótkim odpoczynku, przeznaczonym na konsumpcję drugiego śniadania przystąpili do zajęć edukacyjnych.

Swoje spotkanie z karkonoską przyrodą rozpoczęli w Sali Informacyjnej. Zajęcia rozpoczynały się od swobodnej dyskusji o PARKU NARODOWYM, który jest najwyższą formą ochrony prawnej przyrody w Polsce. Każdy z dwudziestu trzech Parków Narodowych obejmuje swym zasięgiem obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego. W trakcie wspólnego omawianie przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego wymieniali elementy przyrody, z którymi kojarzy im się Park Narodowy. Ponadto dowiedzieli się, że w Karkonoskim Parku Narodowym chroni się ciekawe zespoły górskiej roślinności, bogatą faunę, a przede wszystkim skały o fantazyjnych kształtach, gołoborza, wodospady, polodowcowe kotły i stawy oraz rozmawiali o zasadach zachowania się podczas zwiedzania parku narodowego. W dalszej części zajęć odbyli wirtualny spacer po Karkonoszach przy pomocy wieloformatowej prezentacji multimedialnej z panoramami 3D, podczas którego zobaczyli m. in.: Śnieżkę z jednym z dwóch wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych w Polsce, a młodzi kamiennogórzanie wymieniali elementy pogody, w tym temperatura, ciśnienie, wiatr, opady. Na najwyższym szczycie Karkonoszy zobaczyli kaplicę św. Wawrzyńca patrona ludzi związanych z górami: przewodników, pracowników KPN oraz ratowników GOPR. Ponadto dowiedzieli się, że w trudnych sytuacjach na górskich szlakach (wypadki, zasłabnięcia) należy skorzystać z ich pomocy dzwoniąc na numer 985.. Słuchając Aleksandry Trytek poznali kotły polodowcowe, torfowisko oraz schronisko ?Samotnia? w Kotle Małego Stawu. Podczas wirtualnego spaceru po Karkonoszach z licznego grona przedstawicieli karkonoskiej fauny zobaczyli żagnicę północną ? to ważka relikt polodowcowy, a w Karkonoszach znajduje się jedyne jej stanowisko w Polsce. Na krótkich filmikach zobaczyli i usłyszeli głosy podróżniczka oraz cietrzewia oraz sów. Dowiedzieli się także, że niektóre szlaki turystyczne zamykane są w okresach lęgowych ptaków, w tym sokoła wędrownego.

W czasie przerwy po zakończeniu zajęć w Sali Informacyjnej, część uczniów zainteresowała się dotykowym modelem Karkonoszy, na którym rozpoznawali oglądane poprzednio ciekawe karkonoskie miejsca, m. in. kocioł Małego Stawu, torfowisko, Pielgrzymy, oraz oglądali krótkie filmiki obrazujące ich powstawanie.

Następnie podzieleni na dwa zespoły klasowe przystąpili do kolejnej części zajęć edukacyjnych W Sali Warsztatowej, pod bacznym okiem Aleksandry Trytek mieli możliwość poznania zasad posługiwania się binokularami oraz samodzielnego obejrzenia w dużym powiększeniu wybranych elementów karkonoskiej przyrody. Wśród oglądanych przez drugoklasistów skał i minerałów były m. in.: piryt (popularnie zwany ?złotem głupców?), ametyst, kryształ górski, kwarc czy szafir. Ponadto każde z nich miało możliwość obserwowania wybranych gatunki owadów (m. in. osy, trzmiele i szerszenie) oraz zasuszone elementy roślinne np. leśne owoce oraz liście drzew..

W tym samym czasie drugi zespół klasowy, pod opieką Jerzego Rubacha, poznawał krótką historię karkonoskich laborantów, którzy zajmowali się zbieraniem roślin leczniczych w Karkonoszach i sporządzaniem z nich różnego rodzaju maści, olejków i mikstur, które ratowały zdrowie chorym. W DOMKU LABORANTA zostali zapoznani z ekspozycją prezentującą historię laborantów - cechu zbieraczy ziół, Zobaczyli w nim bogato zdobione laboranckie pudełka na lecznicze części roślin oraz szklane butelki i fiolki, w których trzymano lecznicze mikstury i roztwory, a także różne suszone zioła, w tym len i lipę. Po wyjściu z Domku Laboranta skierowali się do OGRODU ZIÓŁ I KRZEWÓW KARKONOSKICH, w którym rośnie ponad 100 gatunków leczniczych roślin Karkonoszy, a wszystkie są oznaczone i opisane na znajdujących się przy nich specjalnych tabliczkach). W Ogrodzie zobaczyli m. in. na licznych tabliczkach emblemat ?trupiej czaski? informujący o trujących właściwości danej rośliny, w tym konwalii majowej oraz naparstnicy purpurowej, a na skalniaku zobaczyli pachnącą jak mięta macierzankę. Spacerując alejkami ogrodu i oglądając poszczególne zdjęcia starali się zapamiętać nazwy wybranych przez siebie gatunków roślin oraz wyszukać rabatki z różańcem pomarańczowym.

Na zakończenie inspirującego pobytu w Centrum Informacyjnym KPN zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą zajęcia edukacyjne ALEKSANDRĄ TRYTEK. Po podziękowaniu za przekazane wiadomości o karkonoskiej przyrodzie oraz mile spędzony czas pożegnali się z nią wyruszyli w drogę powrotną do Karpacza, skąd pełni niezapomnianych wrażeń, minibusem ?Zwiedzaczka? powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Barbara Hnisdiłów - wychowawczyni klasy, II b, Paulina Krupa i Magdalena Wyszomirska - rodzice oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA