aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. Marcin Makaś

Na wystawie artysta prezentuje 28 rysunków. Fragmenty trzech serii: „Rysunki prowincjonalne” format 40 x 50 cm, „Muzy” format 21 x 31,5 cm i „Słodziaki” 29,5 x 42 cm. Prace powstały w różnym czasie, serie nie zostały jeszcze ukończone - rysunki wykonane są tuszem.

Inspiracją do ich powstania były ludzkie relacje i codzienność artysty, ta mikro, jak i ta makro w sensie społecznym i socjologicznym.

Znakomity warsztat rysunkowy pozwala swobodnie przelewać obserwacje i przemyślenia na papier, poddając je w pełni świadomej deformacji. Poszczególne rysunki w serii nie posiadają tytułów, ich bogata fabularna forma wprowadza obserwatora w dialog z artystą, ale i z samym sobą.

Tytuły i interpretacje proponowane często przez widzów są naprawdę zaskakujące.

Przy tworzeniu ilustracji dla dzieci autor bardzo świadomie personalizuje formę do wieku potencjalnych odbiorców, jako ilustrator wyrobił sobie rozpoznawalny styl, choć często tworzy
w zupełnie odmiennych stylizacjach.

 

Marcin Władysław Makaś - artysta plastyk, absolwent Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (Obecnie Akademia Sztuki). Dyplom w 2002 roku u profesora Henryka Regimowicza w Pracowni projektowania scenografii i wystawiennictwa i w Pracowni projektowania architektury wnętrz (2003). Artysta uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, bioniczne formy przestrzenne, sztukę włókna, jest twórca scenografii, ilustracji dla dzieci i rysunków prasowych.

Od ponad 15 lat nauczyciel przedmiotów artystycznych - plastycznych i muzycznych, pedagog specjalny, arte i muzykoterapeuta. Ciągle doskonali swój warsztat, związany artystycznie z Wałbrzychem, jest autorem wiklinowej rzeźby „Mega filiżanki”, która powstała dla uczczenia 110 - lecia wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.

Autor realizuje liczne warsztaty twórcze, prowadził pracownie rysunku i malarstwa w Wałbrzyskiej Szkole Talentów. Prowadzi również w Wałbrzychu zajęcia artystyczne z osobami niepełnosprawnymi.

 

 

REKLAMA