aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 19 listopada 2021 roku uczniowie dwóch klas II b oraz III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu aktywnie kontynuując swoje uczestnictwo w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Kamiennogórscy uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej po przyjeździe na parking w Myśliborzu udali się do CEEiK „Salamandra” i w budynku Centrum przed przystąpieniem do zajęć edukacyjnych mieli jeszcze czas na krótki odpoczynek po podróży z konsumpcją drugiego śniadania.

Następnie spotkali się  z edukatorami Centrum – Eweliną Klimczuk oraz Katarzyną Kołodziej, które zaprosiły ich na zaplanowane dla nich zajęcia edukacyjne, do których przystąpili w dwóch zespołach klasowych.

Jako pierwsza w świetlicy Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa do zajęć edukacyjnych, których celem było wykonanie własnego, glicerynowego mydełka – naturalnego kosmetyku do pielęgnacji i higieny, pod opieką Katarzyny Kołodziej, przystąpili trzecioklasiści.. Głównym składnikiem mydełka jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale  nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo glicerynowe mydełka są bardziej wydajne niż tradycyjne mydła oraz antyalergiczne, gdyż nie zawierają sztucznych dodatków. W dalszej  części  prowadząca warsztaty zapoznała biorących udział w zajęciach ze składnikami, które zostały wykorzystane przy robieniu mydełek oraz wyjaśniła przebieg ich „produkcji”. Uczniowie otrzymali plastikowe kubeczki z bazą glicerynową oraz zobaczyli topielnik z pojemnikami w sześciu barwnikach (bordowy, fioletowy, niebieski, różowy, zielony i żółty), kompozycje zapachowe (grejpfrut, morski świat, pina colada, soczysta pomarańcza, zielone jabłko) oraz różnokształtne foremki silikonowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę merytoryczną zapraszani przez edukatorkę przystępowali do wykonania własnego mydełka glicerynowego. Każde z nich po wybraniu koloru mydełka wrzucało do garnuszka ze stali nierdzewnej zawartość swojego plastikowego kubeczka zanurzonego w gorącej wodzie „topialnika”. Wytrwale mieszana przez nich w trakcie „kąpieli wodnej” baza glicerynowa rozpuszczała się, a prowadząca warsztaty edukacyjne dodawała do ich garnuszka wybraną przez „mieszacza” kompozycję zapachową. Po uzyskaniu płynnej formy bazy glicerynowej wlewano ją do wybranej przez poszczególnych uczniów foremki silikonowej, a na kartce prowadząca zajęcia edukacyjne zapisywała imię „mieszacza”, umieszczając ją pod wybraną przez ucznia foremką. Wszystkie wykonane przez młodych kamiennogórzan mydełka były następnie poddawane procesowi wystygnięcia oraz stwardnienia.

W międzyczasie, uczniowie nie biorący udziału w procesie rozpuszczania bazy glicerynowej, z zaangażowaniem i starannością wykreślali nazwy trzydziestu gatunków ptaków, które do diagramu wpisane były pionowo, poziomo, skośnie, wprost oraz wspak. Natomiast nieskreślone litery, czytane rzędami tworzyły 8-literowe hasło wykreślanki, której rozwiązaniem była nazwa kolejnego ptaka „cietrzew”, Na zakończenie interesujących i angażujących zajęć edukacyjnych wszyscy drugoklasiści otrzymali od Katarzyny Kołodziej samodzielnie wykonane przez siebie mydełko glicerynowe zapakowane w celofan i zawiązane wybieraną przez nich kolorową wstążeczką. 

W tym samym czasie kamiennogórscy drugoklasiści zaproszeni przez Ewelinę Klimczuk do Salki Muzealnej, w której znajduje się stała ekspozycja „Chełmy nasz wspólny dom”. W niej uczestnicy wycieczki edukacyjnej uczestniczyli w zajęciach pt. „Las i jego mieszkańcy”. Edukator Centrum opowiadając uczestnikom wycieczki o zgromadzonych w niej zwierzęcych eksponatach stwierdziła, że wszystkie zwierzęta zmarły śmiercią naturalną lub zginęły w nieszczęśliwych wypadkach, a następnie odpowiednio przygotowane do bycia eksponatem, dlatego też nie należy ich dotykać. Następnie wszyscy uczniowie wylosowywali kartkę z nazwą zwierzęcia, które wyszukiwali wśród zgromadzonych w Salce Muzealnej około 80 różnych gatunków zwierzęcych eksponatów, a prowadząca edukację przyrodniczą przybliżała im podstawowe wiadomości o danym gatunku, w tym m. in. o żmii zygzakowatej, wiewiórce rudej, dzięciole dużym, salamandrze plamistej, bieliku, jeżu czy muflonie. W dalszej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na sześć podzespołów, których zadaniem było znalezienie ukrytych wśród eksponatów ptasich gniazd z jajeczkami, wśród których były gniazda kosa, piegży, remiza, szczygła, trzcinaczka oraz zięby, o których opowiadała im prowadząca zajęcia edukacyjne. Jednym z zadań podzespołów było obliczenie ilości jajeczek, które musieli umieścić w „swoich” gniazdach. Na zakończenie bardzo ciekawych zajęć w Salce Muzealnej uczyli się rozpoznawać odgłosy mieszkańców lasu z prezentowanych im przez Ewelinę Klimczuk nagrań.    

Na zakończenie swojego pierwszego pobytu, w gościnnej dla młodych miłośników przyrody „Salamandrze” uczestnicy edukacyjnej wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z prowadzącymi zajęcia ekologiczno-przyrodnicze KATARZYNĄ KOŁODZIEJ  oraz EWELINĄ KLIMCZUK, a następnie podziękowali IM za nowe, ciekawe wiadomości ekologiczno-przyrodnicze oraz bardzo mile i twórczo spędzony czas i z nadzieją na kolejną przyrodniczą wizytę w myśliborskiej „Salamandrze” udali się na parking, gdzie oczekiwał na nich autokar PKS Kamienna Góra, którym w wesołych nastrojach oraz pełni niezapomnianych wrażeń z własnoręcznie wykonanymi glicerynowymi, pachnącymi mydełkami powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami przyrodniczej wycieczki sprawowali: Beata Galica-Nowak i Izabela Sproch – wychowawczynie klas, Anna CHamot - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA