aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 1października 2021 roku uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Drugoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych dochodząc do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH oznaczoną zielonymi tabliczkami z napisem POMNIK PRZYRODY oraz dowiedzieli się, że znajdują się na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, utworzonego w 1981 r. z malowniczymi krajobrazami i bogactwem świata roślin i zwierząt. Spacerując aleją lip drobnolistnych dotarli do MAUZOLEUM HOCHBERGÓW., w którym jako ostatnia w 1943 r. została pochowana księżna DAISY. Przechodząc przez jedną z bram wjazdowych dotarli do punktu widokowego usytuowanego na SKALE OLBRZYMA, z którego mogli podziwiać imponującą bryłę ponad 700-letniego zamku. Na początku XX w. mieszkała w nim 5-osobowa rodzina właścicieli: książę pszczyński JAN HENRYK XV HOCHBERG z żoną księżną DAISY (z ang. „Stokrotka”) oraz trzej ich synowie: JAN HENRYK XVII, ALEKSANDER oraz BOLKO. W swoistym M-400 jedna z najbogatszych rodzin w Europie miała 300 osób służby.  Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia spacerując wśród licznych krzewów azalii oraz rododendronów ALEJĄ RODU HOCHBERG na obszarze SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO zobaczyli okazałe drzewa, w tym liczne buki oraz kasztanowiec jadalny. Po dotarciu na DZIEDZINIEC HOROROWY Zamku Książ mieli możliwość zjedzenia drugiego śniadania w oczekiwaniu na spotkanie się z KSIĘŻNICZKĄ ANNĄ ŚWIDNICKĄ, w którą w trakcie lekcji zamkowej wcieliła się przewodnik książański – ANNA MOTYKA.  

Po krótkim pobycie na Dziedzińcu Honorowym przed głównym wejściem do zamku spotkali się z przewodnikiem Anną Motyką, która zaprosiła ich do sali edukacyjnej na III piętrze na bardzo ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ”, gdzie uczestniczyli w interesującej prelekcji z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West, zwana księżną Daisy (Stokrotką), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra oraz Bolka. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Usłyszeli również ciekawą legendę o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą, drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Rozpoczynając zwiedzanie wraz ze swoją przewodniczką zamek zobaczyli je jednym z korytarzy oszkloną makietę zamku Książ oraz wiszące na bocznych ścianach ilustracje prezentujące okres średniowieczny i współczesny. Następnie zobaczyli prywatne apartamenty Hochbergów – sypialnię oraz gabinet Jana Henryka XV. Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego przez męża. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia, która zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach.

Natomiast w Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia m.in. Pegaza, Minotaura oraz Sfinksa. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek. W Salonie Zielonym zobaczyli kominek z czerwonego marmuru, a w Sali Maksymiliana Pegaza na plafonie – malowidle Felixa Antoniego Scheffera oraz sfinsy zdobiące kominki. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księśżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Radość drugoklasistów była duża, bo w Sali Maksymiliana znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzlle 12 znaków zodiaku oraz pocztówki z ilustracją zamku Książ. W Salonie Barokowym (Włoskim) zobaczyli Florę – boginię roślinności na drewnianym stropie. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń.

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza udając się na nieplanowany spacer alejkami zamkowych tarasów. Na pierwszym z tarasów – Tarasie Bogini Flory zrobili sobie wspólne zdjęcia z  posągiem Bogini Flory, a następnie udali się na Taras Środkowy z dwoma fontannami figuralnymi. Z tego tarasu zobaczyli Taras Wodny z 27 fontannami uważany za jeden z najpiękniejszych. Stąd przeszli obok ulubionego przez Księżnę Daisy Tarasu Różanego (Kaskadowego) z sześciostopniową kaskadą (niedostępny z powodu  prac konserwatorskich) wchodząc na największy z tarasów – Taras Zachodni z trzema fontannami otoczonymi kompozycjami z bukszpanów.

Po zwiedzeniu tarasów zamkowych żwawo udali się na parking i autokarem dojechali do wałbrzyskiej Palmiarni, której budowa, w latach 1911-1914, zainicjowana przez księcia Jana Henryka XV pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Spacerując alejkami Palmiarni oprócz egzotycznych roślin ich wzrok przykuły żółwie, lemury i papugi, a w kawiarence mogli odpocząć oraz skonsumować „słodkie co nie co”.  

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć w Palmiarni, w tym z dyniami, autokarem PKS Kamienna Góra, w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ”, nieoczekiwanego spaceru zamkowymi tarasami oraz zwiedzeniu Palmiarni połączonej z zakupem drobnych pamiątek powrócili do Kamiennej Góry. .

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Karolina Janik - wychowawczyni klasy, Anna Olszewska - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA