aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot PTSM EB

W dniach 24-25 września 2021 roku uczniowie klasy VII a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce - członkowie Szkolnego Koła PTSM uczestniczyli w dwudniowym rajdzie „Śladami Kuratorki – Staniszów 2021”. Eskapada młodych lubawskich turystów została zgłoszona do „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

fot PTSM EB
Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby Średniej rozpoczęli uczestnictwo w rajdzie wytrwale wędrując niebieskim szlakiem dotarli do Złotego Widoku, który jest punktem widokowym w szklarskich Górach Izerskich na wysokości 585 m. n.p.m. Próg skalny leżący nad doliną rzeki Kamiennej jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na panoramę Karkonoszy. Widok rozciąga się od najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki po Szrenicę. Stąd żwawo ruszyli w kierunku Chybotka – jednej z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. To kilkumetrowej granitowa grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy około 4 m, wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać. Następnie szlak niebieski doprowadził młodych lubawczan do urokliwego Wodospadu Szklarki położonego poniżej Szklarskiej Poręby, kilkaset metrów powyżej ujścia potoku do Kamiennej.

fot PTSM EB

Najpopularniejszy z karkonoskich wodospadów w 1959 r. 13-metrowej wysokości wodospad wraz z otaczającym go terenem stał się rezerwatem ścisłym – enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy wodospadzie znajduje się niewielkie schronisko „Kochanówka”.

fot PTSM EB
Kontynuując spacer za niebieskimi znakami turystycznymi wytrwale wspinali się do położonego w dolnej części Hali pod Łabskim szczytem, na wysokości około 1160 m. schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. W wygodnej Sali biesiadnej odpoczęli po trudach górskiej wędrówki oraz posilili się. Następnie czarnym szlakiem zeszli do Trzech Jaworów (658 m. n.p.m.), a stąd niebieskim szlakiem doszli do schroniska młodzieżowego „Złoty Widok” w Michałowicach, gdzie nocowali z dwiema innymi grupami młodzieży. Wieczorem odbył się konkurs krajoznawczy i ogniskowy. Następnego dnia wyruszyli do Piechowic, z których autobusem MZK dojechali do Cieplic. Z Cieplic powędrowali zielonym szlakiem do Staniszowa, gdzie przy Młodzieżowym Schronisku Turystycznym odbyło się zakończenie rajdu.
Ostatnim etapem wycieczki młodych miłośników turystyki górskiej był powrót do Cieplic, skąd pociągiem powrócili do Lubawki. Pogoda była słoneczna i ciepła, widoki piękne i wszyscy uczestnicy wycieczki z dobrymi humorami, trochę zmęczeni wędrowaniem po górach, ale naładowani pozytywną energią wrócili do domu.
Opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w rajdzie „Śladami Kuratorki – Staniszów 2021” sprawowała wychowawczyni klasy Ewa Bienias – Przodownik Turystyki Górskiej PTTK.

fot PTSM EB

 

REKLAMA