Drukuj

fot. ptsm JR

W dniu 21 czerwca 2021 roku uczniowie dwóch klas VIII a i VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wspólną wycieczkę do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków”. Ósmoklasiści, po raz ostatni wzięli udział w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Kamiennogórscy ósmoklasiści po długim okresie zdalnego nauczania i powrocie 31 maja 2021 do nauczania stacjonarnego w szkolnych murach postanowili pojechać na ostatnią, integracyjną wycieczkę, której celem były urokliwe Gorzeszowskie Skałki objęte prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody ”Głazy Krasnoludków” utworzony w 1970 r. na powierzchni 9,04 ha. Na parking obok wejścia do rezerwatu dojechali autokarem PKS Kamienna Góra. Po opuszczeniu autokaru dotarli do znajdującego się tuż za wejściem do rezerwatu zagospodarowanego miejsca odpoczynku z zadaszonymi drewnianymi stołami i ławkami oraz wyznaczonymi miejscami na ogniska.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, większość z nich postanowiła pozostać w tym miejscu, wykorzystując czas pobytu w rezerwacie przyrody na krótkie spacery leśnymi ścieżkami oraz zobaczenie pobliskich piaskowcowych interesujących form skalnych. Dla chętnych na pieczone kiełbaski zostało rozpalone ognisko, ale większość czasu upływało na wspólnych rozmowach w koleżeńskich podgrupach. Kilku uczestników wycieczki postanowiło jednak bliżej poznać labirynt piaskowcowych skałek wędrując wśród nich żółtym szlakiem turystycznym. Podczas spaceru zobaczyli występujące w rezerwacie zgrupowania skałek piaskowcowych o różnorodnych formach w postaci baszt, grzybów, ambon, skalnych ścian oraz platform. Niektóre z ciekawych form skalnych postanowili poznać dokładniej bezpiecznie po nich „buszując”. Po godzinnym spacerze wokół skałek zadowoleni i pełni wrażeń powrócili na polanę, do swoich koleżanek i kolegów.

Dla obu klas była to trzecia wspólna wycieczka, współorganizowana z Zarządem Oddziału PTSM w Kamiennej Górze. Po raz pierwszy 10 czerwca 2019 r., będąc w klasach VI-tych, wzięli udział w interesujących, interaktywnych warsztatach mydlarskich w „Zielonym Wulkanie” w Rzeszówku, których celem było wykonanie własnego naturalnego mydełka. Z kolei 27 września 2019 r. ówcześni siódmoklasiści wybrali się na wędrówkę górskimi szlakami turystycznymi Karkonoskiego Parku Narodowego, gdy wspinając się malowniczą i przepastną Piekielną Doliną dotarli do celu swojej wycieczki Zamku Chojnik – średniowiecznej siedziby rycerskiego rodu Schaffgotschów. Niestety, kolejne plany wspólnych wycieczek zostały pokrzyżowane przez pandemię SARS-CoV-2 i związane z nią zawieszenie nauczania stacjonarnego w szkołach, które przeszły na zdalne nauczanie.

Bardzo mile spędzany czas na „łonie natury” w towarzystwie koleżanek i kolegów szybko upływał, więc na zakończenie pobytu w urokliwym rezerwacie przyrody „Głazy Krasnoludków” zrobili sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcia klasowe i oczekującym na nich na parkingu autokarem powrócili do Kamiennej Góry.

Wszystkim ósmoklasistom – absolwentom szkoły podstawowej uczestniczącym w wycieczce do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” życzymy wspaniałych wakacji oraz powodzenia w wybranych przez nich szkołach ponadpodstawowych.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Ewelina Wielocha i Elżbieta Borchardt - wychowawczynie klasy, Monika Auksztulewicz – pedagog oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.