Drukuj

fot. PTSM-ZD

W dniu 8 czerwca 2021 roku uczniowie klasy VIII a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chełmsku Śląskim, po okresie pandemii SARS-COV-2 i nauczania zdalnego, wybrali się na „zieloną szkołę” do Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach. Ostatnia „zielona szkoła” ósmoklasistów – członków Szkolnego Koła PTSM została zgłoszona do „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego”. Cykl ten organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.


Młodzi chełmscy miłośnicy turystyki przyjeździe do Wrocławia, w oczekiwaniu na podróż pociągiem do Międzyzdrojów, wybrali się na nocne zwiedzanie Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska zwane „Wenecją Północy”. Zwiedzanie zabytkowego miasta na pograniczu trzech kultur, pełnego zabytków i atrakcji oraz przepięknie odrestaurowanego, rozpoczęli od Placu Solnego pozostałości dawnego średniowiecznego placu targowego we Wrocławiu, przylegającego narożnikowo do Rynku. W przeciwieństwie do Rynku, przestrzeń placu jest niezabudowana. Połowę pierzei południowej placu zajmuje klasycystyczny gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822, ponadto znajdują się tam jeszcze trzy historyzujące kamienice. Po wschodniej stronie znajduje się m.in. dawny dom towarowy z pocz. XX w. Na najbardziej zróżnicowana ścianę północną składa się narożny z Rynkiem wieżowiec zbudowany w latach 1930-1932 wg projektu Heinricha Rumpa, budynek dawnej apteki Pod Murzynem. Sprawiająca wrażenie najstarszej pierzeja zachodnia jest w istocie bardzo swobodną rekonstrukcją stanu z około 1800 dokonaną w latach 1947-1958. Dalej przeszli pod pręgierz gdzie poznali jego historię . Zanim we Wrocławiu pojawił się pierwszy pręgierz, na rynku znajdował się plac otoczony rowem, ogrodzony płotem. W miejscu tym regularnie odbywały się sądy. Pierwszy, drewniany pręgierz został umieszczony na wrocławskim rynku już w XIV w. Ten, który stoi przed ratuszem do dzisiaj, to wykonana pod koniec XV w. kopia oryginału. Został on zrobiony z piaskowca i umieszczony na trzystopniowym cokole. Dalej udali się przed kamieniczki Jaś i Małgosia - Obie kamienice to dawne domy altarystów, czyli opiekunów ołtarza w dzisiejszym kościele pw. Św. Elżbiety. Wybudowano je w XV wieku, otaczały szczelnie przykościelny cmentarz. Następnie udali się na Dworzec Główny by wsiąść do pociągu jadącego do Międzyzdrojów.
W Międzyzdrojach spędzili aktywnie 6 dni rozpoczynając od spaceru po nadmorskiej miejscowości nie zapominając o Promenadzie Gwiazd z odciskami dłoni znanych osobowości polskiej sceny kulturalnej w pamiątkowych płytach. W trakcie pobytu nad polskim morzem poznali historię, walory przyrodnicze i mapę wyspy Wolin, Świnoujścia, Międzyzdrojów. Podczas wycieczki uczniowie poznawali i porównywali brzeg wysoki i niski (klif i wydma). W Wolińskim Parku Narodowym zwiedzali Pokazową Zagrodę Żubrów – ośrodek hodowli zamkniętej stada żubrów linii białowieskiej oraz inne zwierzęta żyjące w Parku poznając ich zwyczaje. Na koniec pisali test z poznanych wiadomości – wszyscy napisali na bdb. W trakcie spaceru na Kawczą Górę poznali kolejne „morskie pojęcia” - reda, zatoka, horyzont. Wędrując szlakami Wolińskiego Parku Narodowego utworzonego w 1960 roku korzystali z informacji map turystycznych Wyspy Wolin. Jednocześnie poznali zasady poruszania się i zachowania na terenach chronionych. Dowiedzieli się o niszczącej działalności morza, abrazji – jednym z procesów erozyjnych polegającym na ścieraniu podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany m.in. przez prądy morskie oraz przypływy i odpływy morskie, a także poznali zasady ochrony klifu – rola opaski brzegowej. Zwiedzając Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach zobaczyli dioramy prezentujące bogactwo przyrodnicze Wolińskiego PN – typowy dla Parku krajobrazy (Zalew Szczeciński, nadmorskie klify, żubry, siedliska wielu gatunków ptaków wodnych i drapieżnych, w tym gniazdo bielika z pisklętami (bielik jest symbolem WPN), wystawę geologiczną ze specjalnym wyeksponowaniem bursztynu bałtyckiego, a także uznawaną za najbogatszą w Polsce muzealną kolekcję batalionów. W bunkrze mini-muzeum poznali historię powstania broni V- 3. Podczas prelekcji w budynku DWD poznawali gatunki małż, mew oraz usłyszeli historię powstania bursztynu, jego nazwy i sposoby wykorzystania jantaru. W trakcie jednej z wycieczek wędrowali niebieskim szlakiem Wolińskiego PN na polodowcowe Wzgórza Kozierowskiego by obserwować wspaniały krajobraz Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego, a ze szczytu Piaskowej Góry mogli podziwiać uważane za najpiękniejsze z licznych jezior WPN – Turkusowe Jeziorko – sztuczny zbiornik powstały na podłożu marglisto-wapiennym w wyrobisku dawnej odkrywkowej kopalni kredy. Ponieważ rajd nocny zaplanowany w maju ze względu na warunki pogodowe musiał być odwołany, więc młodzi turyści z ochotą udali się na nocny rajd brzegiem morza, w trakcie którego podziwiali zachód słońca chowającego się za horyzontem. Gdy słońce całkowicie schowało się za horyzontem pełni wrażeń wrócili do ośrodka by rano spakować się i cały dzień żegnać się z morzem.
Czas spędzony w Międzyzdrojach upłynął bardzo miło i szybko, ale trzeba było wracać do domu, więc po pożegnaniu się w gościnnymi gospodarzami Domu Wczasów Dziecięcych pełni niezapomnianych wrażeń z pobytu nad Morzem Bałtyckim udali się w drogę powrotną, z północy na południe, do Chełmska Śląskiego.
Opiekunkami uczestników nadmorskiej „zielonej szkoły” były: Zofia Duszyńska – wychowawczyni klasy oraz Cecylia Skulska – rodzic.