aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 9 czerwca 2021 roku uczniowie klasy III c, jako trzecia klasa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesujących i aktywizujących ich warsztatach ceramiczny w „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Dobkowa i podejściu do „Galerii Pod Aniołem” trzecioklasistów powitała Lusia – uroczy pies gospodarzy. Następnie spotkali się z Grażyną Grabską „Gosią”, która przybyłym „młodym adeptom sztuki ceramicznej” zaproponowała krótki odpoczynek po przejeździe z konsumpcją drugiego śniadania. Następnie wspólnie z Bogusławą Rudnicką zaprosiły „kamiennogórskich ceramików” do pracowni ceramicznej urządzonej w stylu „Góralskiej chatki z drewna”, w której panuje bardzo przyjemny klimat sprzyjający twórczości artystycznej w ciszy oraz spokoju. Pierwsze chwile w pracowni ceramicznej zaczęły się od zachęcenia uczestników warsztatów ceramicznych do aktywnego w nich uczestnictwa, podczas których nie używamy m. in. wyrażeń: nie podoba się, to jest głupie, nie chce mi się lub nie potrafię.  

W trakcie słuchania opowieści Bogusławy Rudnickiej o istniejącej od XX-stu lat rodzinnej firmy eramika RR (Rodzina Rudnickich) dowiedzieli sią jakie efekty przyniosło wytrwałe dążenie do realizacji swoich marzeć wspieranych przez pozostałych członków rodziny, zwłaszcza córek. Wciągająca i wzruszająca przybyłych opowieść o wytrwałym dążeniu do znalezieniu „swojego miejsca na ziemi” była ilustrowana slajdami prezentującymi m.in. powstanie okazałej pracowni ceramicznej. Dla Rudnickich ceramika to nie tylko zawód, ale także hobby i pasja, którą wraz ze swoją córką Agatą oraz najbliższym współpracownikiem – Gosią - zaraża liczne grono dzieci i młodzieży szkolnej w trakcie prowadzenia bardzo interesujących oraz aktywizujących warsztatów ceramicznych. ”Z gliną na wesoło”. Oglądane przez młodych kamiennogórzan slajdy ukazywały im „jak to drzewiej bywało”, a wszystkie eksponaty znajdujące się w pracowni ceramicznej są wyrabiane ręcznie, więc nie ma wśród nich dwóch identycznych wyrobów, gdyż nie stosuje się żadnych form. Jedyną formą „dobkowskich ceramiczek” jest ich wyobraźnia. Wśród eksponowanych w pracowni glinianych eksponatów dominują oczywiście gliniane rękodzieła anioły stanowiące motyw przewodni „Galerii pod Aniołem” Część z eksponatów została przez prowadzącą zaprezentowana młodzieży, a dziewczęta i chłopcy starali się rozpoznawać przeznaczenie m.in. dawnych glinianych naczyń używanych w gospodarstwie domowym lub określić nazwy gatunków drzew i roślin będących motywem prezentowanych wyrobów ceramiki artystycznej. Wśród rozpoznanych przez uczestników wycieczki, a  pokazywanych przez panią Bogusię „glinianych liści” były m. in. klon, słonecznik, rabarbar.

Kolejnym elementem warsztatów było zapoznanie kamiennogórskich uczniów z gliną, z której mają powstać własnoręcznie wykonane przez nich kubki. Słuchając opowiadania Bogusławy Rudnickiej o rodzajach glin dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o jej pochodzeniu, wymieniając miejsca, w których można ją spotkać. Barwa gliny zależy od zawartości i stopnia utlenienia tlenków metali. W warunkach utleniających przeważają barwy od żółtej poprzez czerwoną do brunatnej, w warunkach redukcyjnych glina może być jasnoszara, szara, szarozielona. Jak stwierdziła Bogusława Rudnicka dla niej „glina to błoto, która zamienia się w złotu”.

Uczestnicy warsztatów w trakcie interaktywnej dyskusji z prowadzącymi warsztaty m. in. wypowiadali się na zadawane przez nich pytania, a aktywność i dobre wypowiedzi były nagradzane przybiciem „żółwika” czy „piąteczki”. Na zakończenie tej części zajęć dowiedzieli się, że będą uczestniczyć w pierwszym etapie tworzenia własnej ceramiki artystyczno-użytkowej – kubka, a najważniejszą w niej rolę będzie odgrywała ich własna wyobraźnia oraz niezawodny „palec – grzebalec”.

Po przyniesieniu na stoły przez Grażynę Grabską zwaną „Gosią” bloczków gliny z ogniotrwałym szamotem z ochotą i zaangażowaniem i radością tworzyli własnoręczne arcydzieło ceramiczne. Uważnie słuchając instrukcji pani Bogusi i pani Gosi rozpoczęli modelowanie gliny nadając jej odpowiedni kształt. W ten sposób powstawały z bloczków gliny kulki wielkości jajka, z której powstawał „schabowy”, czyli dno ich kubka. Następnie, rozwałkowywali glinę na  „kabanosy”, z których formowali mniejsze „kopytka” lub zwijali je w „ślimaki” wyczarowując z uformowanej gliny ścianki swojego pierwszego ceramicznego rękodzieła. Przez cały czas ważną rolę odgrywał tzw. „palec grzebalec”, którym musieli systematycznie gładzić wykonane i umocowane elementy kubka, gdyż glina w odróżnieniu od plasteliny wysychając pęka. Zlekceważone oraz pozostawione pęknięcia mogą doprowadzić do odpadnięcia poszczególnych elementów tworzonego przez nich dzieła, a niezauważone i pozostawione otwory pomiędzy poszczególnymi elementami kubka mogą doprowadzić do utraty wartości użytkowej ceramicznego rękodzieła. Pierwsze kroki w tworzeniu glinianego rękodzieła umilała im m. in. Sanah, której piosenki chętnie były przez nich śpiewane.

Wszystkie uformowane kubki lub inne naczynia zostały na zakończenie warsztatów dokładnie sprawdzone przez panią Bogusię i panią Gosię oraz odpowiednio podpisane przez ich wychowawczynię – panią Bożenę. Małym rękodzielnikom samodzielne wykonanie kubków, mimo czasami początkowych trudności, sprawiło wiele satysfakcji i zadowolenia.

Uformowane przez trzecioklasistów i ich nauczycielki naczynia po wyschnięciu poddane zostaną dwóm procesom wypalania. Po pierwszym wypaleniu w temperaturze ok 900ºC powstanie tzw. biskwit – półfabrykat ceramiczny, wstępnie spieczona masa ceramiczna, która w procesie drugiego wypalania w temperaturze ok 1.250ºC zostanie poddana procesowi szkliwienia ceramicznego tj. pokrycie powierzchni kubków warstwą masy szklanej. Oba procesy potrzebują ok. 3-4 tygodni, ale po ich przeprowadzeniu wykonane przez „małych adeptów sztuki ceramicznej” wyroby oprócz walorów artystycznych nabiorą wartości użytkowej.

Po zakończeniu części warsztatowej i umyciu zbrudzonych w trakcie obróbki gliny rąk żwawo udali się na górne podwórko z wiatą, gdzie pani Gosia piekła dla nich kiełbaski, a „mali ceramicy” oddali się swobodnej zabawie grając w piłkę lub zjeżdżając z górki na deskorolkach. Po „biesiadowaniu’ pod wiatą i konsumpcji smakowitych, pieczonych  kiełbasek był czas na udział w konkursach zaproponowanych przez gospodynie Galerii pod Aniołem. Kamiennogórscy przedstawiciele klas sportowych chętni uczestniczyli z „zespołowych marszach narciarskich, wyścigach skoczków na piłkach lub biegach w płetwach, Uśmiechów i radości, a także sportowej rywalizacji było co nie miara.

Na zakończenie bardzo udanego pobytu w Dobkowie ponownie weszli do pracowni ceramicznej, w której Bogusława Rudnicka podsumowała przebieg warsztatów ceramicznych wyróżniając kilkoro uczestników drobnymi upominkami rzeczowymi wykonanymi w „Galerii pod Aniołem”. Następnie nastał długo oczekiwany przez uczestników wycieczki „czas zakupów pamiątkarskich” i przywiezione przez siebie pieniądze chętnie wymieniali m. in. na gliniane podkowy, magnesy, różne figurki oraz anioły.

Po udanych pamiątkarskich zakupach zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z PANIĄ BOGUSIĄ oraz PANIĄ GOSIĄ W miłej atmosferze czas mija bardzo szybko i „w oka mgnieniu”  integrujący zespół klasowy pobyt w malowniczym Dobkowie zastąpił czas pożegnania się z gospodyniami GALERII POD ANIOŁEM. Młodzi „absolwenci pierwszego ceramicznego wtajemniczenia” podziękowali IM za bardzo mile spędzony czas oraz zdobycie podstaw młodego ceramika, a także bardzo pomocne i motywujące uwagi w trakcie wykonywania pierwszego glinianego rękodzieła prezentując „klasową strzałę”, a pani Bogusia życzyła im wesołych i pełnych przygód wakacji.

Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zauroczeni stworzoną przez gospodynie GALERII POD ANIOŁEM  twórczą atmosferą oraz gościnnością, z mocnym postanowieniem powrotu do „Galerii pod Aniołem” w przyszłym roku szkolnym, autokarem PKS Kamienna Góra powrócili przez Kaczorów oraz Marciszów do Kamiennej Góry.

Opiekunami małych adeptów sztuki ceramicznej byli: Bożena Gwiżdż – wychowawczyni klasy, Monika Nackowska - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK

REKLAMA

ds21