aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

lh

Potrzebujesz kogoś, kto stworzy Twoją stronę internetową? Chcesz założyć sklep w sieci, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Gdy tylko zaczniesz szukać odpowiednich specjalistów, nieuchronnie natkniesz się na szereg określeń, których w potocznym języku zwyczajnie się nie używa. Co gorsza, niejednokrotnie będziesz mierzyć się z koniecznością przebrnięcia przez dziwnie wyglądające skróty, które mają świadczyć o bogatym doświadczeniu danej osoby.

 

Jak się w tym nie pogubić? Poświęć chwilę na lekturę. Dzięki temu łatwiej odróżnisz fachowców z prawdziwego zdarzenia od ludzi, którzy są w stanie jedynie wykorzystać gotowy szablon, nie przejawiając żadnej inwencji przy projektowaniu stron.

Web development - co to jest?

Rozłóżmy to sformułowanie na czynniki pierwsze. Web to w języku angielskim sieć. Oczywiście nie chodzi o sieci rybackie czy misterne wzory tkane przez tkwiącego na strychu pająka. W tym przypadku chodzi o sieć globalną, czyli Internet. I na tym na chwilę poprzestańmy.

Development to z kolei angielskie słowo używane na określenie rozwoju czy rozbudowy. Gdyby złożyć ze sobą te dwa człony można by dojść do wniosku, że web development to ogólnie rozumiany rozwój sieci. I byłby to strzał całkowicie chybiony.

Web development oznacza tworzenie stron i aplikacji internetowych, zwykle na poziomie zaawansowanym. Dlaczego zatem nie ma w tym określeniu angielskiego słówka site? Tego nie wie nikt. I, szczerze mówiąc, nikt się nad tym nie zastanawia.

Czy web developer umie programować?

Web developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem stron na potrzeby Internetu. Aby nie było zbyt łatwo, w ramach tego określenia wyróżnia się jednak front-end i back-end developerów. Dużo informacji? Spokojnie, zaraz będzie jeszcze ciekawiej.

Front-end developer zajmuje się tym, co osoba odwiedzająca stronę widzi na pierwszy rzut oka. To on decyduje o tym, jak będzie wyglądać graficzny interfejs strony, czyli jak będą rozmieszczone poszczególne zakładki i przyciski. On także dba o to, by strona wyglądała atrakcyjnie zarówno na ekranie komputera, jak i na urządzeniach mobilnych. W codziennej pracy wykorzystuje przede wszystkim takie technologie, jak JavaScript, HTML i CSS.

Back-end developer jest odpowiedzialny za szybkość i stabilność działania strony. Jego pracy nie dostrzeżesz więc od razu. Jeśli wykona ją dobrze, pewnie nawet nie uświadomisz sobie jego istnienia. Przypomnisz sobie o nim dopiero w momencie, w którym zobaczysz błąd krytyczny lub strona będzie wczytywać się w nieskończoność. Taki specjalista zna zwykle takie języki programowania jak PHP, Python, C++, C#, SQL, Java czy Ruby.

Czym jest software house, czyli gdzie znaleźć dobrego web developera?

Oczywiście wymienieni wyżej specjaliści nie byliby w stanie stworzyć zaawansowanej strony internetowej samodzielnie. Strona ma spełniać najwyższe wymagania jakościowe? Muszą więc współpracować z testerami, którzy sprawdzą poprawność działania projektowanych stron, symulując na nich ruch rzeczywistych użytkowników. Projektem musi też ktoś zarządzać. A to zaledwie część zespołu odpowiedzialnego za profesjonalny web development.

Dlatego specjaliści od tworzenia stron internetowych często łączą swoje siły, tworząc firmy nazywane software house. Jeśli interesuje Cię fachowy web development, warto skierować się właśnie do tego typu przedsiębiorstwa. Co ważne, software house zazwyczaj podejmuje współpracę długofalową. Nie tylko dostarcza strony www, sklepy internetowe i aplikacje. Po ich wdrożeniu roztacza też nad nimi fachową opiekę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu.

 

REKLAMA