Print
fot. wp

Zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych, domowe sposoby łagodzenia uciążliwych objawów stanowią ważny element terapii. W leczeniu problemów z gardłem jedną ze skutecznych metod redukcji bólu, pieczenia czy uczucia nadmiernej suchości są płukanki - do ich stworzenia wykorzystuje się m.in. wodę utlenioną. Co warto wiedzieć o tym sposobie i czy rzeczywiście pomaga?

Wsparcie w leczeniu infekcji - woda utleniona

Jeżeli dopadła nas infekcja wirusowa, którą potocznie nazywamy przeziębieniem, bazujemy przede wszystkim na leczeniu objawowym. Stosujemy w tym celu leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne, a także różnego rodzaju środki i metody łagodzące uciążliwe symptomy. Jeśli zaś źródłem naszej choroby jest bakteria, konieczne staje się zastosowanie antybiotykoterapii - co jednak ważne, nie rezygnujemy przy tym także z terapii objawowej. W obu przypadkach niezwykle pomocna okazuje się znajomość sposobów, które potrafią zredukować ból, zaczerwienienie czy pieczenie gardła - przydatne są m.in. właśnie płukanki.

Jednym ze środków, który stosujemy w tym celu, jest roztwór wody utlenionej. Nadtlenek wodoru - H2O2 - jest bezbarwną i w zasadzie bezwonną cieczą. Co istotne, to związek niezwykle nietrwały. Oznacza to, że należy przechowywać go w miejscach, które nie są nazbyt naświetlone, a panująca w nich temperatura jest dość niska. Biorąc zaś pod uwagę jego właściwości lecznicze, nadtlenek wodoru cechuje się m.in. działaniem przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwpasożytniczym, co tworzy z niego związek znakomicie nadający się do walki z różnego rodzaju infekcjami. 

Zastosowanie wody utlenionej

Wodę utlenioną stosuje się przede wszystkim w kosmetyce oraz lecznictwie. Pomaga w oczyszczaniu niewielkich ran, w różnego rodzaju chorobach skóry, np. łuszczycy, grzybicy czy trądziku, wspiera także eliminowanie występujących na ciele brodawek. To również znany środek do płukania jamy ustnej, który wspiera leczenie m.in. chorób przyzębia oraz pomaga w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust. Płukać możemy nią oczywiście także gardło i w ten sposób starać się zmniejszyć występujący w nim stan zapalny.

Do przyrządzenia płukanki na gardło potrzebujemy zaledwie kilku kropel (maksymalnie łyżeczkę) 3% roztworu wody utlenionej oraz niewielką szklankę wody (około 250 ml). Po wymieszaniu składników płuczemy gardło - pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji. Zbyt silny roztwór zamiast pomóc może dodatkowo podrażnić błony śluzowe gardła. 

Jakie jeszcze domowe sposoby na płukanie gardła mogą być pomocne?

Soda oczyszczona sprawdza się przede wszystkim w przypadku obrzęku gardła - zmniejsza go, a dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Do przygotowania płukanki wystarczy łyżeczka sody oczyszczonej oraz pół szklanki ciepłej wody. Płukanie powtarzamy 3-4 razy dziennie. 

Dużą zaletą soli jest fakt, że ewentualne ryzyko reakcji uczuleniowej jest w przypadku jej zastosowania naprawdę niewielkie - znacznie mniejsze niż np. podczas podawania różnego rodzaju płukanek ziołowych. Co więcej, ma działanie przeciwbakteryjne oraz - podobnie jak soda - zmniejsza obrzęk gardła. Płukankę możemy przygotować zarówno z soli kuchennej, jak i innych jej rodzajów, np. soli emskiej, która ma dodatkowe właściwości terapeutyczne (m.in. działa wykrztuśnie).

Stosowany w formie płukanki napar z siemienia lnianego pozwala na stworzenie swego rodzaju „warstwy ochronnej”, która, osiadając na gardle, wspomoże jego regenerację, nawilży oraz zredukuje ryzyko dalszych podrażnień. Jak przygotować tego typu specyfik? Dwie łyżeczki rozdrobnionych nasion siemienia lnianego zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem. W tym czasie wytworzy się gęsta zawiesina, którą następnie płuczemy gardło - czynność tę powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.

Jakie zioła wspierają zdrowie gardła? To m.in. rumianek, tymianek, podbiał, szałwia czy bez czarny. Przygotowujemy z nich napar, a po ostudzeniu wykonujemy płukankę. Warto powtarzać ją 3-4 razy dziennie - pamiętaj, płyn nie może być zbyt gorący, bo możesz dodatkowo podrażnić lub poparzyć gardło.

W każdej aptece bez recepty dostaniemy preparaty farmaceutyczne, które są przeznaczone stricte do płukania gardła. Roztwory tego typu mają działanie przeciwbólowe, odkażające oraz przeciwzapalne. W ich skład może wchodzić m.in. benzydamina, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku przeziębienia, jak i poważniejszej infekcji bakteryjnej - jaką zatem płukankę wybierzesz?