aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Skończyłeś studia i rozglądasz się za pierwszą poważną pracą? A może szukasz czegoś nowego? Poprawnie skonstruowane CV to bilet do otrzymania zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Każda osoba poszukująca zatrudnienia musi zdać sobie sprawę z tego, że curriculum vitae to wizytówka, na której przygotowanie warto poświęcić więcej czasu. Podpowiadamy, jakich elementów nie może zabraknąć w dobrym życiorysie, oraz jakich błędów należy unikać.

Podstawowe zasady tworzenia CV

Curriculum vitae to podstawowy element w walce o wymarzone stanowisko pracy. Dlatego warto zadbać o to, aby było ono schludnie napisane - przede wszystkim bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i składniowych, a także literówek. Każde CV jest indywidualne i niepowtarzalne. Kluczem do stworzenia atrakcyjnej aplikacji jest dopasowanie osiągnięć i umiejętności kandydata do branży, w której chce on rozpocząć swoją karierę zawodową. Standardem podczas pisania CV jest chronologia oraz podkreślenie kwalifikacji. Zarówno ukończone uczelnie, jak i zdobyte wykształcenie, a także poprzednich pracodawców zawsze należy umieszczać w porządku odwrotnie chronologicznym. Niezbędnym elementem jest także zgoda (klauzula) na przetwarzanie danych osobowych. Prawidłowo skonstruowane CV powinno zostać podzielone na kilka części, a każdy z wyszczególnionych nagłówków najlepiej powiększyć i pogrubić.

Poprawny format curriculum vitae powinien zawierać:

 • dane osobowe i kontaktowe kandydata,
 • nazwę stanowiska, którego dotyczy ogłoszenie,
 • uzyskane wykształcenie,
 • dotychczasowe doświadczenie zawodowe,
 • odbyte kursy oraz szkolenia,
 • zainteresowania.

Warto pamiętać o tym, aby curriculum vitae, które trafi w ręce przyszłych potencjalnych pracodawców, było zwięzłe i przejrzyste. Zadbajmy o to, aby umieszczać w nim tylko wyselekcjonowane dane, dzięki temu nasz życiorys będzie atrakcyjny wizualnie. Przykładowy wzór poprawnie skonstruowanego dokumentu rekrutacyjnego znajdziemy pod adresem: https://kapitalni.org/pl/artykuly/curriculum-vitae-przyklady-gotowe-do-wykorzystania,73,454

Aktualnie coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzenie pierwszego etapu rekrutacji wirtualnie. Dlatego już na etapie tworzenia dokumentu najlepszym rozwiązaniem jest jego zapis w formacie pliku pdf. Daje to nam gwarancję, że przygotowany przez nas życiorys będzie wyglądać tak samo na wszystkich komputerach.

Jak zaciekawić rekrutera?

Stworzenie atrakcyjnego CV zajmuje trochę czasu. Dlatego powinniśmy zastanowić się, co warto w nim umieścić. Mile widziane są przede wszystkim nasze mocne strony. Pamiętajmy o tym, aby przestrzegać kilku prostych zasad:

 • w curriculum vitae umieszczamy tylko prawdziwe informacje,
 • dbamy o spójną strukturę,
 • nie popełniamy błędów i używamy prostego języka,
 • piszemy krótko, zwięźle i na temat, aby nasze CV nie było wypracowaniem na kilka stron,
 • podkreślamy informacje, z których jesteśmy wyjątkowo dumni, ale nie zapominamy także o atrakcyjnych umiejętnościach z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy.

Pamiętaj o czytelności

W każdym dokumencie rekrutacyjnym niezwykle ważna jest także czytelność. Wyeliminujmy zatem wszystkie elementy, które utrudniają przyswajanie treści. Zarówno małe odstępy między wierszami, rozstrzelone akapity, jak i duża liczba punktorów z pewnością uniemożliwią rekruterowi szybkie zapoznanie się z CV.

CV i klauzula RODO

Zarówno w stopce CV, jak i listu motywacyjnego nie może zabraknąć zgody na przetwarzanie danych osobowych. Od niedawna ma ona szczególne znaczenie przy okazji nowych przepisów związanych z ochroną prywatności (RODO). Przykładowa treść obowiązującej klauzuli brzmi następująco: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko".

Dobrze skonstruowane i atrakcyjne CV może zaważyć o tym, czy dostaniemy wymarzoną pracę. To właśnie od wyglądu, konstrukcji oraz treści w dużej mierze zależy, czy znajdziemy się wśród kandydatów zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną.

 

REKLAMA