aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

koronawirus

Do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania epidemii przez nieuczciwe osoby, które proponują m.in. pseudo testy lub testy o bardzo niskiej wykrywalności koronawirusa – ostrzega prezes KRDL Alina Niewiadomska.
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w opublikowanym w piątek piśmie zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

 

Niewiadomska poinformowała, że do izby diagnostów do docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania sytuacji związanej z obowiązywaniem stanu epidemii przez nieuczciwych przedsiębiorców.

"Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby niemające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych" - wskazała.

Jak dodała - proponowane są niemające faktycznej wartości "specjalne polisy ubezpieczeniowe" w przypadku zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), kierowane do osób wykonujących zawody medyczne.

Zaznaczyła, że podejmowane są też liczne próby sprzedaży placówkom medycznym testów o bardzo niskiej skuteczności wykrywania koronawirusa (SARS-CoV-2,) których stosowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Prezes KRDL zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

Zaapelowała też do organów władzy publicznej odpowiedzialnych za prawidłowe zabezpieczenie funkcjonowania państwa polskiego o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań celem wyeliminowania z rynku wskazanych praktyk. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl / PAP

REKLAMA